Ez a közismert gyökérzöldség az ernyősvirágúak családjába tartozik, nálunk még leginkább a narancssárga változatát ismerjük és használjuk, de ma már nem ritka a fekete illetve a sárga színű répa sem, de közkedvelt lett az utóbbi években a bébi sárgarépa, és a kerekded párizsi sárgarépa is.
Megéri ezeket a hazai kertészeti áruházakban vetőmag formájában megvásárolni és kertünkben termeszteni, mert vetésük és gondozásuk egyszerű, és változatosabbá tehetjük velük az étkezéseket is.
Már kora tavasztól elkezdhetjük a sárgarépa magok vetését, de akár a nyár közepéig is elszórhatjuk őket. A szép és nagyméretű gyökér fejlődéséhez szükséges a vetésforgó, valamint a laza talaj, mert a növény karó gyökere csak így tud mélyre hatolni.
Napos illetve félárnyékos részre is ültethetjük, majd a kifejlett növényeket rendszeresen öntözni és kapálni kell. A sárgarépa magja nagyon apró, így aki később nem szeretne az egyeléssel időt és energiát veszteni, a magokat egy szaporító ládába, vagy más ültető edénybe nevelje elő, majd a kifejlett palántákat ültesse ki a szabadba. A magok vetése után 2-3 hétig is eltarthat a csírázás, legyünk türelmesek.
A sárgarépa leginkább magas béta karotin tartalmáról híres, amely az A vitamin elő vitaminja. De ezen kívül található benne kálium, kalcium, magnézium, szelén, C-vitamin, és igen magas a rosttartalma, nyersen is érdemes fogyasztani.
Aki szeretne nyáron szép barna lenni, tavasszal egyen sok sárgarépát, mert a karotin tartalma miatt szinte előbarnítja bőrünket.
A sárgarépa gyógyító hatása:
1. legfontosabbat már a színe elárulja, sok béta-karotin van benne, ami az A-vitamin elővitaminja,
2. véd a szabadgyökök ellen,
3. a sejtek anyagcseréjét aktiválja,
4. fiatalít, megállítja az öregedési folyamatokat,
5. növeszti a hajat és a körmöt,
6. széppé teszi a hajat, a bőrt,
7. erősíti az immunrendszert,
8. javítja a szemet,
9. hasznos farkasvakság esetén,
10. segíti a vérkeringést,
11. hasznos a szívnek.